GÖNÜL KÖPRÜSÜ PROJESİ


Milli Eğitim Bakanlığı’nın Gönül Köprüsü Projesi başladı ve bu proje ilimizde 13 Temmuza kadar devam edecek. Ben de, Gönül Köprüsü Projesi’nin Samsun ekibinde görev aldım. Böyle anlamlı ve heyecan dolu bir proje içerisinde eğitimci dostlarımla birlikte görev yapmaktan son derece onur ve mutluluk duydum.

Hayatımın önemli ve tatlı bir hatırası olarak güzellik ve hoşluklarıyla, duygu dolu anlarıyla hep hatırlayacağım Gönül Köprüsü'nü. Zaten unutmak ne mümkün, bizim yedinci otobüsteki o güler yüzlü Kağızmanlı gençleri ve onların hocaları Volkan Bey, Hatice ve Serap Hanımı. Meslektaşlarımız gerçekten samimi olarak bu işe gönül vermiş insanlar. Projenin amacına uygun bir şekilde yürütülmesi için bizimle birlikte büyük gayret sarfettiler.

Bu projede bulunduğum süreç içerisinde gözlemlediğim çok güzel hadiseler oldu. Bafra’dan, mihmandar aile olarak Kars’lı çocuklarımızı alan ve onlarla ilgilenen güzel insanlara teşekkür ediyorum. İçlerinde tanıdığım, hatta görünce sizlerin de hemen tanıyacağı yüzler vardı.Her aile iki çocuk alıyordu bu projede. Bir bayan kardeşimiz, “ Ben iki kişi daha almak istiyorum” dedi ve dört öğrenci misafir aldı. Akşam döndüklerinde öğrencilere sordum, gününüz nasıldı geçti diye. Çocuklar aile ile beraber Bafra’mızı gezmişler, Bafra pidesi yemişler, ailenin evine gidip onlarla beraber evde sohbet etmişler, sinemaya gitmişler. Birbirlerinin msn adreslerini,telefon numaralarını almışlar. Kısacası aralarında bir dostluk hâsıl olmuş.Bunu, akşam yurda döndüklerinde yüzlerindeki gülücüklerden anlayabiliyorsunuz zaten.

Onlarla birlikte çok güzel anlar yaşadık. Misafir öğrencilerimizle gezdiğimiz yerlerde çekindiğimiz fotoğrafları ve video kayıtlarını, ayrıca Bafra’mızı tanıtan resimleri CD ortamına aktararak onlara sunduk ve Kars’a götürdüler. Bu dokümanları kendi okullarında arkadaşlarıyla, aileleriyle paylaşacaklarını söylediler.

Son gün, kahvaltıdan sonraki ayrılık anı duygusal sahnelerin yaşanmasına neden oldu. O geldikleri ilk günkü ürkek ve şüpheli bakışların yerini güven, sevgi ve ayrılık hüznü almıştı. Sabah uğurlama töreninde mihmandar ailelerden Karslı dostlarımızı uğurlamaya gelenler de vardı.Bunlar çok güzel ve insanı duygulandıran hadiselerdi. Bizim gerçek yüzümüzü, bu milletin çok büyük bir aile olduğunu tekrar hatırlatıyordu burada yaşananlar bize.

Gönül Köprüsü projesi gerçekten bir gönül projesi ve Türkiye’nin gönül diliyle dostluk ve kardeşliği dosta düşmana haykırdığı bir proje bence. İyi değerlendirilmesi ve amacına uygun bir şekilde icra edilmesi gerekir. Gönül Köprüsü Projesi kapsamında yüz yirmi bin öğrenci üç bin otobüsle ülkemizin bir ucundan diğer ucuna dostluk ve kardeşlik köprüleri kurmak için taşınacak. İlk üç gün gittikleri bölgelerin önemli tarihi, turistik yerlerini gezecekler. Daha sonra mihmandar aileler ile birlikte iki gün geçirecekler, o aileler ile kaynaşacaklar.

Öğrenme gönülden ve lisan-ı hâl ile olursa unutulmaz. Eğitim sadece nazariyatta bir takım bilgileri öğrencilerimize aktarmak, ezberletmek değildir. Eğitimin geleceğimizi şekillendirme ve inşa etmegibi bir fonksiyonu da var. İşte eğitim amaçlı bu proje bence böyle bir misyonuyerine getiriyor.

Bu proje gençlerimize sayısız faydalar sağlarken aynı zamanda onları hayata hazırlıyor. Gençlerimiz tarih, coğrafya,turizm alanında bilgi sahibi oluyorlar. Geleceğimizin teminatı gençler arasında sosyal kaynaşma ve muhabbet sağlanıyor. Ülke topraklarını ve bu toprakların sahibi insanımızı daha yakından tanıyorlar. Farklı yerlerde hayatlarını devam ettirebilmeyi, farklı hayat tarzları olan insanlarla bir arada yaşamayı öğreniyorlar. Hepimiz biliyoruz ki yolculuk zahmetli bir iştir. Öğrenci bu yolculuk boyunca hayatta zor ve zahmetli olan işlerin de üstesinden gelmeyi öğrenmiş oluyor.

Bu tip projeler sayesinde gençlerimizde ülkesine ve milletine karşı mensubiyet duygusu oluşuyor ve bu duygu pekiştiriliyor. Gönül Köprüsü’ne benzer projelerin devamını ve özel sektör ile gönüllü kurum ve kuruluşların da bu tip projelere destek vermesini bekliyoruz.

Bu ülkenin doğal güzelliklerini ve insanlarımızın engin gönüllerinin güzelliğini gençlerimize tanıtmalıyız. Kars’ın bir dağ köyündeki çocuğumuzu yalnız başına ve kaderine terk ederek bu işler olmaz. Ona yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Değerli dostlar, ilk göreve doğu illerimizden birinde başladım. Öğrencilerime ilk söylediğim şuydu: “Çocuklar, sizler gibi öğrenci kardeşleriniz var Samsun’da, İstanbul’da, İzmir’de… Bakın elimde fotoğrafları da var. Onlar da Bayrağımızın gölgesinde şu anda ders yapıyorlar okullarında. Onlar da sizin kardeşleriniz!”

Çok şükür bizim yıllar önce kıt imkânlar içerisinde yapmaya çalıştığımız şey bugün gerçek olmuş. Ne güzel! Destek olmak lazım bu tür çalışmalara.

Gönül Köprüsü ve buna benzer çalışmaların ülkemizin birlik ve bütünlüğü için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu çalışmaların ileriki yıllarda semeresi ortaya çıkacaktır. Ömrümüz sağ olursa bunları göreceğiz.

          (GÖNÜL KÖPRÜSÜ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ)                                                                                                                                                                                                                                    (Recep ŞEN - 07.06.2008)

Mayıs 06, 2017