ON YEDİNCİ ALAY KOMUTANI ŞEHİD YARBAY HASAN BEY


Fransız ölüleri arsında dolaşan Yarbay Hasan Bey ölülerin arasında yaralı bir Fransız askeri görür. Yerde yüzü koyun yatmakta olan Fransız neferinin üzerine eğildi ve yarasının derinliğini anlamak amacı ile omzundan tutarak onu çevirdi.
Yerde yatan yaralı Fransız askeri ani bir hareketle elindeki kasaturayı Hasan Yarbayın sinesine sapladı. Hasan Yarbay’ın göğsü kanlar içindeydi.”Allah şahidim olsun kötü bir amacım yoktu” dediği duyuldu.
Hasan Yarbay’ın yarası çok ağırdı. Alay imamı Kur’an okumaya başladı. Yedi sekiz ayet okumuştu ki, Hasan Bey birden bire:” İmam Efendi LE HAVLE VELE KUVVETE İLLA BİLEHİL ALİYYİL AZİM duasını otuz üç kere okuyunuz” dedi.Azimle kendiside duayı tekrarladıktan sonra birden ”Beni ayağa kaldırınız! ” dedi.Askerleri Yarbay Hasan Bey’in koltuklarının altına girerek yavaşça ayağa kaldırdılar.Yarbay Hasan Bey gözlerini uzaklara ufka dikmiş gülüyordu, sonra şöyle seslendi: “ NİYE ZAHMET BUYURDUNUZ YA RESULALLAH BENDE ZATEN SİZE GELECEKTİM” diyerek ruhunu teslim etti.
(Olay Çanakkale Cephesinde geçmiştir.)

Mayıs 04, 2017